Samandağ-Arsuz turizm yolu tanıtıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan; “Bu yolun yapımı için asgari 3 yıllık bir süre gerekiyordu. Biz büyük bir gayret göstererek, bu yolu 7 aylık bir süre içerisinde tamamladık. Bu gayreti gösteren mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Samandağ-Arsuz turizm yolu tanıtıldı

Hatay Valisi Rahmi Doğan, Samandağ-Arsuz arasında yer alan turizm yolunun tanıtım gezisini gerçekleştirdi. 23 Aralık 2019 Pazartesi günü saat 11:00’de Çevlik’te gerçekleşen tanıtım gezisinde Vali Doğan şunları ifade etti: ‘’Değerli arkadaşlar, çok kıymetli Milletvekillerim, değerli mesai arkadaşlarım, Bugün Samandağ-Arsuz arasındaki yolu hep birlikte geçmek için bir araya geldik. Çevlik’ten de girişimizi yaptık. Yolumuz toplam 26 kilometre ve 20 dakika sonra da inşallah Kaleköy’e ulaşmış olacağız. Tabi bu yolun yapımı gerçekten meşakkatli ve zor bir kararla oldu. Bu kararı almamızda bize destek olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, İçişleri Bakanımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü bu riskin altına girmek, bu maliyetin altına girmek onlardan almış olduğumuz cesaretle oldu. Yolumuzu da tamamlamış vaziyetteyiz. Sadece asfaltı kaldı. Bunun da kararını birlikte vereceğiz az sonra. Bugün başlarsak 15 gün sonra da asfaltını bitirmiş olacağız. 26 kilometrelik bu yolumuzda, proje aşamasındayken 42 tane menfez öngürmüştük ancak yapmış olduğumuz menfez sayısı 74’e ulaştı. Bunun sebebi görmüş olduğunuz dağların yıkımında öngörülmeyen suların çıkmasıydı. Bu suların tamamını da menfeze almak zorundaydık.
Bu yolun yapımı için asgari 3 yıllık bir süre gerekiyordu. Biz büyük bir gayret göstererek, bu yolu 7 aylık bir süre içerisinde tamamladık. Bu gayreti gösteren mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yerelde bu kararı alırken sayın milletvekillerimizle oturup konuştuk. Sayın milletvekillerimiz de buradalar şuan. Sağ olsunlar bize destek oldular. Bu yolun şehrin önemli bir ihtiyacı olduğu, yapıldığı taktirde hem turizm, hem şehrin ulaşımı anlamında ciddi bir sorunu gidereceği konusunda hemfikir oldular. Bu şekilde birlikte yola çıktık. İnşallah hayırlı uğurlu olur diye temenni ediyorum.
Hatay bu yolu yıllardır bekliyordu. Bugün bu yol bize, buradaki heyete, bütün haziruna nasip oldu. İnşallah kazasız, belasız, sıkıntısız güzel günlerde gidilir gelinir.
Bazı gazetelerde zaman zaman konu bilinmeden bir takım iddialar ortaya atılıyor. Buradaki arazilerin özel sektöre, bazı kişilere peşkeş çekileceği ifade ediliyor. Oysa buradaki 26 kilometrelik yolun içinde bulunduğu arazilerin tamamı orman arazisi ve orman arazilerinin tamamı da anayasa güvencesi altında. Dolayısıyla satılması, bir yere verilmesi mümkün değil. Özel mülkiyete ait hiçbir arazi yoktur. Yalnızca bu yolun sonundaki Kaleköy’den sonra özel mülkiyetler başlıyor.
Yolun yapımı ile ilgili geçen hafta içerisinde bir gazete manşet attı. Yolun yapımı sürecinde 2020 yılında, 8 milyon liralık bir fark oluşacağını ifade etti. Biz bu yolun sözleşmesini yaparken tamamını anahtar teslimi şeklinde anlaştık.  Herhangi bir fiyat artışı olmayacağını sözleşmeye koyduk. Dolayısıyla bu yol 2020 değil de 2022’ye sarkmış bile olsaydı, biz firmaya herhangi bir fazla ödeme yapmayacaktık. Bunları bilmeyen insanlarımız için, kamuoyu için bir takım spekülasyonlara yol açar düşüncesiyle anlatmak istiyorum. Sanki özellikle yılsonuna denk getirildi, 2020 ye aktarılarak fazla ödeme yapılacak havası oluşturulmaya çalışıldı. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bunu buradan da bir kez daha ifade ediyorum.
Başta Sayın Vekillerim olmak üzere, emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Bizi Ankara’da yalnız bırakmayan, bu yola girerken, bu kararı verirken bizi destekleyen İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Bey’e, Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar şükranlarımı arz ediyor, memleketimize, milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.’’
Tanıtım gezisine Vali Rahmi Doğan’ın yanı sıra Hatay Milletvekilleri; Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur, Serkan Topal, Suzan Şahin, Lütfi Kaşıkçı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, İlçe Kaymakamları, İl Jandarma Komutanı Alb. Uğur Ertekin, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Kd. Bnb. Oğuz Emre Çiçek, İlçe Belediye Başkanları, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ile Kurum İl Müdürleri katıldı.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0