HATAY'A STRATEJİK SAVUNMA SANAYİ YATIRIMI

Başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yerli ve milli üretime geçilmeye başlandı. Hatay’lı iş adamı Serdar Özyurt bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak yerli mühimmat üretimi için fabrika kuruyor.

HATAY'A STRATEJİK SAVUNMA SANAYİ YATIRIMI
HATAY'A STRATEJİK SAVUNMA SANAYİ YATIRIMI

Başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yerli ve milli üretime geçilmeye başlandı. Hatay’lı iş adamı Serdar Özyurt bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak yerli mühimmat üretimi için fabrika kuruyor.

Özyurt Silah Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Özyurt memleketi Hatay’da mühimmat fabrikası kuruyor. Özyurt, Belen ilçesinde 88 dönümlük arsa aldıklarını ve 1 ay içerisinde inşaatına başlanıp 6 ay gibi kısa sürede bitirilip en geç 1 yıl içinde fabrikanın faaliyete gireceğini ve yaklaşık bin kişi istihdam edileceğini belirtti.

50 MİLYON DOLAR İLE BÖLGENİN EN BÜYÜK YATIRIMLARINDAN

Serdar Özyurt, Yatırımı yapacaklarını açıkladıktan sonra birçok ilden kendilerine teklif geldiğini fakat Hatay’ın bir evladı olarak memleketine yatırım yapmak istediğini, birçok ilden gelen cazip teklifleri kabul etmeyerek 50 milyon dolarlık bu dev yatırımı Hatay’a ve memleketine kazandırmak istediğini söyledi.

BASIN CEMİASINI ÖNEMSİYOR VE TAKDİR EDİYORUM

Serdar Özyurt Belen’de yapacağı yatırım ile ilgili Hatay Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek basın mensuplarını ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Özyurt, Hatay basın camiasını yakından takip ettiğini, basın yayınının diğer illerimize göre çok aktif olduğunu bunu yakından gözlemlediklerini bu vesileyle tüm basın emekçilerini çalışmalarından dolayı kutladı.

Memleketi Hatay’ın 2011 yılında başlayan Suriye savaşı ile birlikte ekonomik olarak gerilediğini belirten Özyurt, “Allah bize bazı imkanlar nasip etti. Hem Hatay, hem de ülke ekonomisine katkı vermek için bu imkanları memleketimizde değerlendirme kararı aldık.” dedi.

TÜRKİYE’DE YERLİ SİLAH ÜRETİYORUZ

Sektörlerinin savunma sanayi olduğunu belirten Özyurt, Savunma sanayide İstanbul Silivri’de 1,5 yıl önce bir silah fabrikası kurduklarını hatırlatarak, “Türkiye’de bugüne kadar üretilmemiş, toplam 7 silahı biz ülkemize kazandırdık. Bunlardan iki tanesi keskin nişancı tüfeği, en önemlisi de yerli kaleşnikof piyade tüfeğini biz ürettik. Bunu da buradan yine büyük bir gururla söylemek istiyorum. Bunun yanında yerli bir mühimmat fabrikasına ihtiyaç duyduk. Fabrikamızı memleketimiz Hatay’a kurmaya karar verdik.”

FABRİKA HATAY’IN EN MERKEZİ NOKTASINDA OLACAK

Fabrikanın Belen ilçesi Kıcı mevkiinde satın alınan arsaya kurulacağını, Hatay’ın her noktasına yakın bir konum olduğu burayı seçtiklerini, gerek savunma sanayi, gerek belediyeler, gerekse imar anlamında tüm çalışma, müsaade ve izinlerin alındığını şuan için hiçbir sorunun olmadığını işçi alımlarında önceliğin kesinlikle Hatay olacağını belirten Özyurt, “İnşaatına bir sonra başlarsak altı ay içerisinde inşaatı bitirsek bir yıl içinde faaliyete girmiş oluruz. Üretimde kullanılacak makinelerin siparişleri verildi. Aylık kapasite olarak bölgenin en büyük fabrikası olacak. Aylık her kapasite her kalibreden 10’ar milyon adet olacak. Bu çok ciddi bir rakamdır. Müşterilerimiz arasında en çok çalıştığımız başta ABD, Azerbaycan, Avrupa ülkeleri, Arap ülkeleri var.”

SAVUNMA SANAYİ ANLAMINDA İLK FABRİKA

Özyurt, “Fabrikanın istihdam anlamında bir başka önemi ise savunma sanayi anlamında kurulacak Türkiye’de ilk fabrika olma özelliğini taşıyor. İlk fabrikayı biz kurduk. İnşallah devamını iş insanı arkadaşlarımız getirecektir.”

YAN SANAYİYE ÇOK KATKISI OLACAK

Kurulacak mühimmat fabrikasının yan sanayiye de çok büyük katkısı olacak. Ambalaj noktasında, merminin üretiminde kullanılan yardımcı malzemeler gibi birçok yan sanayi şehre ayrı bir dinamik kazandıracak.

HATAY’A GELİŞ NEDENİM SİYASET DEĞİL

Özyurt yaptığı açıklamada hakkında söylenen dedikodulara da açıklık getirmek istediğini belirtti. “Hatay’a geliş nedenim kesinlikle siyaset değil, tamamen yatırım amaçlıdır. Yatırım amaçlı yapmış olduğum görüşmelerde şahsıma yapılan telkinlerde siyaset yapar mısın, neden siyaset yapmıyorsun şeklinde konuşmalar geçti. Henüz böyle bir kararım yok. Siyaset yapmayacağım demiyorum lakin yapacağımda demiyorum. Halkımız ve hemşehrilerimiz bizi nerede görmek istiyorsa biz orada oluruz. Bunu ilerleyen süreçlerde hep birlikte göreceğiz. Gizli ya da resmi bir ortağım yok. Hiçbir devlet tarafından buraya gönderilmiş değilim. Tamamen Hatay’ın öz evladıyım. Kazandığım birikimle sadece memleketime yatırım yapmak için Hatay’a geldim.”

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0