KALAYCIOĞLU SUÇ ÖNLEMEDE BASININ GÖREVLERİNİ ANLATTI

KALAYCIOĞLU SUÇ ÖNLEMEDE BASININ GÖREVLERİNİ ANLATTI

İç Güvenlik sektörünün sivil gözetiminin güçlendirilmesi projesi 3.Aşaması olan Yerel önleme ve güvenlik kurullarının yaygınlaştırılması ve kurumsallaştırılması Hatay Çalıştayı’na Hataylı Gazeteciler de destek verdi.  

Çalıştayda Suç Önleme konusunda Gazetecilerin Görevleri üzerine sunum yapan Hatay Gazeteciler Cemiyeti (HGC) Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Kalaycıoğlu, Hatay’da Yerel Medya’nın Suç Önlenmesi konusunda güvenlik güçleriyle yaptığı çalışmaları ele aldı. 

Sunuma gazetecilik meslek ilkelerinden bahsederek başlayan HGC Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Kalaycıoğlu yerel gazetelerin suç ve suçun önlenmesi konusunda dikkatli davrandığına dikkat çekerek, “Konumuza geçmeden önce Gazetecilik Meslek İlkeleri hakkında kısa bir takım bilgiler vermek, yerel basının yerel güvenlikle ilgili anlam ve önemini biraz daha anlamamıza katkı sağlayacaktır diye düşünüyoruz. Gazetecilik meslek ilkeleri öncelikle nelerdir? Gazetecinin temel görevi gerçekleri çarpıtmadan, sansürlemeden aktarmaktır. Gazeteci, demokratik değerlere ve insan haklarına aykırı yayın yapmamalıdır. Haber, yorum ve görüşler okur ve izleyicinin haberi anlayabilmesini sağlayacak biçimde birbirinden ayrılmalıdır. Basın yayın organları, masumiyet karinesine saygılı olmalı, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayından kaçınmalıdır. Yargı süreci devam eden davalarda iddialar ve savunmalar adil ve dengeli biçimde aktarılmalıdır. Zanlıların, sanıkların ve mahkûmların yakınları, işlenen fiile açıkça ilgili bulunmadıkça teşhir edilmemelidir. Çocuklarla ilgili suçlarda zanlı, sanık, mahkûm, mağdur ya da maktul statüsünde olan 18 yaşından küçüklerin açık isimleri ve fotoğrafları yayımlanmamalı, bu çocuklarla ebeveynlerin izni olmadıkça röportaj yapılmamalıdır. Cinsel dokunulmazlığa, kadın ve çocuk istismarına ilişkin suçlarda mağdur açık ismi ve fotoğrafları yayımlanmamalı, kimliğini ortaya çıkaracak yayınlardan kaçınılmalıdır.” 


Gazetecilik meslek ilkeleri üzerine konuşan HGC Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Kalaycıoğlu ayrıca, "Haber, yorum ve görüşler okur ve izleyicinin haberi anlayabilmesini sağlayacak biçimde birbirinden ayrılmalıdır. Basın yayın organları masumiyet karinesine saygılı olmalı, suçluluğu yargı kararıyla sabit olmadıkça herhangi bir kişiyi suçlu ilan edecek yayından kaçınılmalıdır. Yargı süreci devam eden davalarda iddialar ve savunmalar adil ve dengeli bizimde aktarılmalıdır. Reyting yapacak haberler değil sosyal yaşamı olumlu etkileyecek haberler yapıyoruz. Haberlerimizi suça teşvik edici değil, eğitici metinlerle hazırlıyoruz. Yapılması gereken şiddet ve istismar haberlerini kamuoyuna duyururken dikkatli olmak. Bizler yerel medya olarak suçların önlenmesi konusunda yöneticilerle ortak hareket etmeliyiz." ifadelerini kullandı.

deneme amaçlı 4

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0